Leena Lehtinen
Toivon säteitä
Ilon hippuja
Lohdun versoja
Päivä
Nämä kolme pientä kirjaa ovat kuin koruja. Leena ja Kalevi Lehtisen piti kirjoittaa yhdessä kirjasarjan toivosta, ilosta ja lohdutuksesta. Kävi kuitenkin niin, ettei hanke mahtunut Kalevi Lehtisen kiireiseen aikatauluun, ja niin sarjan kirjoittaminen jäi Leena Lehtisen huoleksi.
Kokonaan Kalevi Lehtinen ei kuitenkaan sarjasta päässyt eroon. Hän on kirjoittanut kaikkiin kolmeen kirjaan erinomaisen ja kirjan teemaa käsittelevän esipuheen.
Kokonaisuus on tyylikäs, tasapainoinen ja värikäs. Kirjasarjan upeat kuvat on ottanut Onni Terävä. Kannessa oleva kolmikulmainen aukko, jonka läpi pilkottaa sisällä oleva kuva, viimeistelee ulkoasun.
Leena Lehtisen kirjoittamat lyhyet tekstit kertovat elämänkokemuksesta, luonnonrakkaudesta ja henkilökohtaisesta uskosta. Osa teksteistä rakentelee lukijalle siltoja lapsuuden muistoihin, toiset kurottavat kohti unelmia ja kolmannet etsivät yhteyttä ihmisen sisimpään. Samalla monet teksteistä kuljettavat lukijaa hienotunteisesti ja rakkaudellisesti Jeesuksen luo.